Nmap 3.28

Nmap to narzędzie umożliwiające eksplorację lub audyt sieci komputerowych. Właśnie pojawiła się jego nowa wersja, oznaczona numerem 3.28. Wydanie określone jest jako stabilne.

Nmap pozwala skanować węzły na wiele sposobów (w tym stealth scanning), co pozwala określić jakie usługi uruchomione są na danym węźle. Bardzo użyteczną funkcją Nmapa jest tzw. OS fingerprinting, który pozwala określić jaki system operacyjny wykorzystywany jest przez badaną maszynę. Program może być uruchamiany na większości platform uniksowych i systemach Windows – zarówno w wersji konsolowej, jak i z wygodnym w obsłudze GUI.

Został także przeniesiony na wiele popularnych komputerów typu handheld – włączając iPAQ i Sharp Zaurus.

Co ciekawe, w bieżącym wydaniu, poprawiono błędy wykryte w poprzednich wersjach, ale… wycofano się również z wszelkiego wsparcia dla systemów operacyjnych pochodzących od firmy SCO. Czyżby echa wciąż toczącej się i bardzo niejasnej afery – SCO vs. Linux?

Nmap to znakomity i bardzo popularny program. Jeśli jeszcze go nie masz – musisz koniecznie go zdobyć. Może się przydać. Przy całym bogactwie możliwości, które oferuje, najważniejszy jest jednak fakt, że dostępny jest na licencji GNU GPL!

Źródło: IT-FAQ

Zobacz również:

insecure.org/nmap
Nmap 3.28 – Changelog
Nmap przedstawiony w „The Matrix Reloaded”