Nowa wersja polskiego Linuksa już w sieci

Aurox Linux 9.1 to najnowsza polska dystrybucja systemu operacyjnego open source, którą już od końca września można bezpłatnie ściągnąć ze strony www.aurox.org

Pierwsza wersja dystrybucji, oznaczona jako 8.0, powstała w październiku 2002 r. w oparciu o Linuksa firmy Red Hat. – Skorzystaliśmy tylko z tych elementów, które można wykorzystać nieodpłatnie i zgodnie z licencją GPL – powiedział „Gazecie” Jarosław Górny, informatyk z zespołu tworzącego Auroksa. System przeznaczony jest dla komputerów osobistych PC.

Istniejąca zaledwie od roku dystrybucja zdobywa coraz więcej zwolenników w Polsce i na świecie. Wydająca Auroksa firma Software proponuje swój produkt w dość oryginalny, jak na nasz kraj sposób – dołącza go do pisma Linux+ Extra!, tłumaczy kolejne wersje pisma i oprogramowania na języki obce i rozprowadza w 14 krajach świata jako Aurox Linux Magazine. – Na razie autorzy tekstów to Polacy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w wersji niemieckiej publikowali Niemcy – mówi Górny. Pierwsze wydanie kwartalnika Aurox Linux Magazine pojawiło się w europejskich sklepach w czerwcu. W drodze jest kolejne, do którego dołączony będzie Aurox Linux 9.1 Jak na razie nie ma dostępnych danych na temat sprzedaży pisma z dołączoną dystrybucją za granicą. Do wersji papierowej dołączany jest Aurox na siedmiu płytach CD.

Do połowy października w tłoczni ma się pojawić Aurox 9.1 Live. Wersję beta można już ściągnąć ze strony producenta. W wersji Live system będzie się uruchamiał bezpośrednio z płyty CD. – Teoretycznie komputer nie musi mieć nawet dysku twardego – zapewnia Górny. Autorzy mają nadzieję, że wersja Live spopularyzuje darmowego Linuksa i ułatwi pracę użytkownikom tego systemu, którzy pracują na komputerach pod różnymi systemami w różnych miejscach.

Aurox ma walczyć o popularność wśród użytkowników Linuksa w Polsce z najpopularniejszą krajową dystrybucją PLD. W przeciwieństwie do Auroksa PLD jest dystrybucją tworzoną od podstaw, nie związaną z żadną z dystrybucji zagranicznych. – Aurox nie jest dystrybucją, która posiada rozwinięty od zera system zarządzania projektem. Jest spolszczeniem dystrybucji Red Hata. Powstał więc z gotowych elementów – mówi Maciej Koziński, niezależny analityk rynku IT.