Obniżył się poziom piractwa komputerowego

W ubiegłym roku udało się zmniejszyć o 1% liczbę nielegalnych kopii oprogramowania komputerowego. To niezwykle dobra wiadomość dla firm softwarowych i medialnych, zwłaszcza w obliczu wciąż rosnącej popularności sieci wymiany plików P2P.

Business Software Alliance oficjalnie potwierdziło, że obniżył się poziom piractwa komputerowego w ciągu ostatniego roku. „Jesteśmy zadowoleni z rezultatów naszej pracy, jednak wciąż pozostaje dla nas zmartwieniem fakt, że blisko cztery na dziesięć kopii oprogramowania jest nielegalne” – powiedziała Beth Scott, wiceprezes BSA działającego w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. BSA wydało już ogromne sumy na ograniczenie wykorzystywania nieautoryzowanych programów, m.in. edytorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych.

Skromną poprawę udało się uzyskać po dwóch latach silnej eskalacji piractwa komputerowego, której powodem w opinii ekspertów, było rozrastanie się sieci wymiany plików i obecność serwerów typu „warez”, oferujących nielegalne oprogramowanie.

Porównując dane z 1994r., kiedy to po raz pierwszy podjęto walkę z piractwem komputerowym, okazuje się że liczba nielegalnych kopii oprogramowania zmalała o 10%. To wskazuje że tworzenie grup antypirackich i edukacja użytkowników przynoszą pozytywne rezultaty. BSA zapowiada dalszą walkę z nieuczciwymi użytkownikami.

W 2002r. straty wywołane instalowaniem nielegalnych kopii oprogramowania wyniosły 13 mld USD i choć są o 2 mld większe niż w roku poprzednim, to specjaliści wyjaśniają, że nie jest to dobry wskaźnik poziomu piractwa, gdyż należało by w nim uwzględniać zmiany kursu pieniądza wywołane dewaluacją.

Najniższy odsetek piractwa oprogramowania, od samego początku walki z tym zjawiskiem, notują Ameryka Północna i Europa Zachodnia, czyli regiony stanowiące największy rynek oprogramowania. Od 1994r. do 2002r. w USA piractwo spadło z 32% do 24%, zaś w Europie z 52% do 32%. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w regionie Europy Wschodniej – Rosja i Ukraina – oraz w regionie Pacyfiku – Chiny i Wietnam – gdzie odsetek nielegalnego oprogramowania wynosi 90% a często jest jeszcze wyższy.

Źródło informacji: Yahoo

Zobacz również:

Nielegalne oprogramowanie w Rumunii

BSA nadal kontroluje – czerwcowy raport

Podsumowanie kontroli legalności oprogramowania w maju