Ostrzeżenie przed tańszą wersją XP

Analitycy znanej firmy konsultingowej Gartner skrytykowali plany Microsoftu. Korporacja chce wprowadzić na rynek tańszą wersję programu operacyjnego Windows XP (tzw. XP Starter Editon – XPSE) po to, by stawić czoła ekspansji taniego oprogramowania Linux.

Nowa wersja Windows XPSE trafi do sprzedaży w Azji w październiku. Będzie wyposażona w niższej jakości oprawę graficzną i mniejsze możliwości łączenia komputerów w sieć.

Gartner w komentarzu dla klientów wyraził opinię, że użytkownicy lepiej zrobią, jeśli będą trzymali się jak najdalej od XPSE, ponieważ „nie jest przemyślana w szczegółach i nie odpowiada na podstawowe potrzeby konsumentów”.

Według analityków, XPSE narazi użytkowników na wiele frustracji, ponieważ opcja „narzędzia” jest mało elastyczna i nie daje użytkownikom większych możliwości modyfikacji stosownie do swoich indywidualnych potrzeb.

Innym problemem jest to, że jedyną dostępną bardziej zaawansowaną wersją będzie XP, za którą klient będzie musiał zapłacić pełną cenę. Lepiej więc będzie jeśli od razu zdobędzie się na wydatek. Użytkownicy XPSE nie będą mogli uruchomić więcej niż trzech programów w tym samym czasie.

Linux jest systemem opartym na ogólnodostępnym kodzie źródłowym umożliwiającym użytkownikom modyfikowanie systemu według swoich potrzeb bez płacenia abonamentu. Cieszy się dużym wzięciem w krajach biednych Ameryki Łacińskiej i Azji, gdzie skutecznie konkuruje z Microsoftem.

Źródło informacji: BBC