Piąte urodziny Google

Google – najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa świata, skończyła w niedzielę pięć lat. W ciągu tego okresu stała się gigantem internetowym, z którego usług korzystają codziennie miliony osób na całym świecie.

Wyszukiwarka została założona 7 września 1998r. w pomieszczeniu, które obecnie pełni rolę garażu. Jej powstanie kosztowało 1 mln USD, a pieniądze zostały zgromadzone dzięki wsparciu inwestorów, przyjaciół i rodziny założycieli – studentów Uniwersytetu Stanford, Sergey’a Brina i Larry’ego Page. Na początku Google zatrudniało 4 pracowników, którzy zajmowali się m.in. usprawnianiem systemu wyszukiwania. Dziennie strona otrzymywała mniej niż 10 tys. zapytań. Obecnie wyszukiwarka musi sobie codziennie radzić z ponad 200 mln zapytań. Google stało się fenomenem Internetu, który wykracza daleko poza pierwotne założenia.

Google obecnie zatrudnia ponad 1000 pracowników i posiada 3,1 mld zindeksowanych stron WWW. Dodatkowo, witryna pozwala nie tylko na wyszukiwanie w Internecie, ale umożliwia także m.in. dokonywanie zakupów, przeglądanie wiadomości, obsługę WWW, a nawet blokowanie pojawiania się okienek pop-up.

Nazwa Google pochodzi od słowa googol, które oznacza liczbę jeden i sto zer. Obecnie wyraz ten ujęty jest w słownikach jako rzeczownik, przymiotnik i czasownik, a przykładowe znaczenie czasownika to „wykorzystywać wyszukiwarkę do weryfikowania czegoś, czego się nie spotkało nigdy wcześniej”.

S. Brin i L. Page – założyciele Google