Policja rozbiła grupę przestępców komputerowych

Lubuska policja zlikwidowała ponad 100-osobową zorganizowaną grupę przestępców komputerowych działającą w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w Wielkiej Brytanii i Słowacji. Aresztowano jej kierownictwo – poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Agata Sałatka.

Policja nie chce jeszcze informować o dokładnej liczbie osób objętych zarzutami i aresztowanych w tej sprawie. Podaje jedynie, że aresztowano kierownictwo grupy, głównie młodych ludzi mieszkających w różnych miejscach Polski.

Wśród aresztowanych są m.in. Arkadiusz R. – uczeń liceum o profilu informatycznym, Łukasz C., również uczeń szkoły o profilu informatycznym, Michał B. – pracownik sklepu ze sprzętem komputerowym, Piotr K. – uczeń studium pomaturalnego oraz pracownik ZUS-u Daniel S., zatrudniony na stanowisku administratora sieci informatycznej.

Jak ustalili funkcjonariusze wydziału walki z przestępczością gospodarczą KWP w Gorzowie, przestępcy włamywali się do systemów komputerowych znajdujących się na polskich i zagranicznych uczelniach, głównie technicznych. Poza granicami kraju dotarli do Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Grecji, Szwajcarii.

„Kradli najnowocześniejsze i najnowsze oprogramowania, gry, filmy oraz muzykę, które następnie rozpowszechniali w masowych ilościach w internecie oraz na rynku lokalnym. W ten sposób jeszcze przed oficjalnymi premierami bazary zaopatrywały się w najnowsze hity, nie tylko w Polsce. Nowości przedpremierowe trafiały także na wirtualny rynek i w ciągu kilku minut docierały do detalicznych klientów” – powiedziała Sałatka.

Zdaniem policji, podejrzani nie tylko wykorzystywali cudze komputery do powielania i rozpowszechniania pirackich produktów informatycznych, ale także włamując się do komputerów wielu instytucji m.in. uniwersytetów i politechnik, penetrowali je, korzystając z możliwości dostępu do prac magisterskich, doktorskich, opracowań i innych dokumentów.

Proponowali także za pośrednictwem internetu możliwość skorzystania z tych danych, w zamian za stosowne opłaty w kwotach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Grupa składała się głównie z hakerów, administratorów sieci oraz osób mających dostęp do nowości filmowych i fonograficznych, a także multimedialnych.

„Rozbicie grupy przerwało działalność przestępczą, która narażała producentów oprogramowania, gier, filmów i muzyki na wielomilionowe straty, a także zagrażała prawidłowemu funkcjonowaniu środowisk akademickich większości wyższych uczelni w Polsce oraz niektórych wyższych uczelni na świecie” – dodała Sałatka.

Dzięki uzyskanym od policjantów lubuskiej KWP informacjom policjanci w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Słowacji zabezpieczyli w swoich krajach bardzo istotne dowody świadczące o popełnieniu przestępstw komputerowych.

Podczas przeszukań w Polsce zabezpieczono wiele dowodów rzeczowych m.in. płyty CD, DVD, twarde dyski, całe komputery itp. Większości z podejrzanych przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najpoważniejszy jest jednak pierwszy z zarzutów, za który grozi do 8 lat więzienia.

Informacja o działaniach wydziału lubuskiej komendy do walki z przestępczością gospodarczą znalazła się w dorocznym raporcie przygotowywanym przez Międzynarodowe Porozumienie na Rzecz Własności Intelektualnej na potrzeby Białego Domu w USA.

Źródło informacji: PAP, Gazeta.pl

Zobacz również:
– Wzmożone kontrole – scenę warezową ogarnął strach
– Kontrole komputerowe stają się faktem