Policja rozpracowała grupę internetowych oszustów

Wrocławska policja zatrzymała 19-letniego oszusta internetowego, który oszukał co najmniej 60 osób na ok. 17 tys. zł.

Zatrzymany nastolatek to członek 10-osobowej grupy oszustów internetowych, nad rozpracowaniem której policja pracowała od miesiąca.

Jak poinformował PAP w środę Artur Falkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zatrzymany nastolatek jest uczniem jednego z wrocławskich liceów ogólnokształcących, notowany był już za czyny karalne.

„Zatrzymanie nastolatka wieńczy rozpracowanie i zatrzymanie członków grupy liczącej 10 osób. Ludzie ci wspólnie oszukali na terenie całego kraju ok. 1000 osób, na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. zł” – powiedział Falkiewicz.

W skład grupy wchodzili młodzi mężczyźni w wieku 18-21 lat, wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Połowa z nich była już notowana, dwóch ma na koncie prawomocne wyroki za podobne oszustwa popełnione w przeszłości – dodał.

„Mechanizm popełnianych czynów nie był skomplikowany. Mężczyźni wyszukiwali w internecie aukcje, zmierzające ku zakończeniu. Na pół godziny przed ich zakończeniem, podszywając się pod sprzedających, wysyłali listy elektroniczne do zainteresowanych kupnem klientów, informując ich, że właśnie wygrali aukcję i po
przesłaniu pieniędzy na wskazane konto otrzymają przedmiot aukcji. Oczywiście, wskazywane konta były ich własnością” – wyjaśnił Falkiewicz.

W efekcie sprzedawca nie otrzymywał żadnych pieniędzy, a kupiec licytowanego przedmiotu. Sprawcy nie zwracali uwagi ani na kwoty, ani na charakter aukcji – oszukiwali także na aukcjach, które miały cel czysto charytatywny. Rekordziści w grupie zgromadzili na swoich kontach po 60 i 40 tys. zł. Wszystkim grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do 8 lat.

Źródło: PAP