Policja zatrzymała 17-letniego oszusta internetowego

Wrocławska policja zatrzymała 17-letniego oszusta internetowego, który podszywał się pod sprzedających na portalu Allegro. Podawał kupującym fałszywe dane personalne i numery kont bankowych, na które mieli oni wpłacać pieniądze. Nastolatek w ten sposób wzbogacił się o przynajmniej 100 tys. zł.

17-latek podszywał się pod sprzedających w momencie finalizacji licytacji. „Pocztą elektroniczną rozsyłał do osób biorących udział w aukcjach Allegro komunikaty o wygranej licytacji. Przesyłał im fałszywe dane personalne oraz numery kont bankowych, których był posiadaczem. Na te konta oszukane osoby wpłacały pieniądze” – powiedział Artur Falkiewicz, z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Dodał, że oszust obserwował licytacje oraz rozsyłał listy z kawiarenek internetowych, „sądząc, że w ten sposób trudno go będzie namierzyć policji”. 17-latek został zatrzymany na gorącym uczynku w jednej z kawiarenek, podczas próby oszukania kolejnej osoby – gratulował kupującemu wygranej licytacji i podawał swoje konto, na które miała być dokonana wpłata.

Zdecydowana większość osób, wobec których 17-latek podjął próbę oszustwa, dała się nabrać.

Policja ostrzega klientów Allegro i innych tego typu portali, aby zachowali należytą ostrożność przy zawieraniu transakcji finansowych.

Falkiewicz powiedział, że jest wiele sposobów, aby nie dać się oszukać. „Przede wszystkim należy identyfikować sprzedającego. Prosić go o adres, numer telefonu i np. dzwonić, aby go sprawdzić. Można też osobiście odebrać kupiony przedmiot o ile sprzedający nie jest z drugiego końca Polski. Jeśli sprzedający jest uczciwy, to nie będzie się ukrywać. Poza tym można zapytać o sprzedającego innych kupujących, czy go znają, albo zwrócić się wprost do administratora portalu, który zawsze pomoże” – wyjaśnił.

Oszust został zatrzymany dzięki ścisłej współpracy z pracownikami działu bezpieczeństwa portalu Allegro. Zatrzymanemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło informacji: PAP