Polityka „bezpieczeństwa” Microsoftu w roku 2003

Dla ekspertów od bezpieczeństwa rok 2003 rozpoczął się od ataku internetowego robaka Slammer. W sierpniu pojawiły się nowe robaki i wirusy – MSBlast i Sobig. Przez ekspertów od bezpieczeństwa rok ten jest uznawany za najgorszy pod względem zwiększających się zagrożeń Internetowych.

Działalność wirusów i robaków Internetowych była dobrą wiadomością dla przedsiębiorstw komputerowych produkujących oprogramowanie antywirusowe np: Symantec. W przeciwieństwie do nich była to zła wiadomość dla pozostałych firm, które musiały przeznaczyć dodatkowe fundusze na bezpieczeństwo sieciowe. Najczęściej dotychczas wykorzystywane luki w oprogramowaniu Microsoftu to atak poprzez przepełnienie bufora (buffer overflow). Hackerzy korzystają również z wewnętrznych luk w Windows podobnych do RPC (Remote Procedure Call), które zostały wykorzystane przez robaka Blaster.

Rok ten przyniósł również niewielkie zwycięstwa na drodze sądowej związane z rosnącą popularnością niechcianej poczty. America Online i Earthlink wygrali rozprawy sądowe przeciwko rozsyłaczom spamu.

Według ocen 80 procent poczty stanowi spam, a pod koniec 2004 roku może stanowić aż 90 procent. Pomimo ochrony antyspamowej, spammerzy ciągle znajdują nowe możliwości, aby rozsyłać niechcianą pocztę.

Microsoft zwiększa wysiłki, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje produkty przed robakami, wirusami i atakami hackerów. Zmiany te zostaną wprowadzone w nowej wersji Internet Connection Firewall, nowym Firewallu Windows w Windows XP Service Pack 2 (SP2). Następne zmiany dotyczą zintegrowanego z system Windows antywirusa.

Źródło informacji: InfoWorld

Zobacz również:

Microsoft na temat ataku wirusa ”Slammer”
Blaster: groźny robal
Nowy wirus – Sobig.F