Przestępczość zorganizowana rozwija się w Internecie

Według informacji podanych przez Kaspersky Labs prawie wszystkie wirusy, trojany oraz robaki zostały napisane przez zorganizowane grupy przestępcze, zamierzające uzyskać zyski finansowe poprzez ataki sieciowe. Rosyjskie przedsiębiorstwo antywirusowe określiło iż 90 proc. „złośliwego oprogramowania” zostało napisane przez grupy przestępcze a tylko pozostała niewielka część jest efektem script kiddies.

Eugene Kaspersky informuje iż w Internecie znajduje się wielka ilość pieniędzy, które mogą zostać wykradzione przy pomocy wirusów, robaków i trojanów. Steve Martinez z FBI ostrzegał w ubiegłym miesiącu wschodnią Europę przed zorganizowanymi grupami przestępczymi, które zmieniły swoją taktykę działania i coraz częściej przeprowadzają cyber przestępstwa. Przestępcy zainteresowali się Internetem wiedząc iż nie można zapewnić sobie w sieci odpowiedniego bezpieczeństwa informacji. Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza, ponieważ ataki przeprowadzane są przez fachowców, którzy zachęceni znacznie większym zyskiem finansowym niż w firmach w których pracują, przeprowadzają ataki w sieci zlecone przez przestępców. Obecnie jesteśmy świadkami działań grup przestępczych w których szeregach są fachowcy posiadający wysokie kwalifikacje…

Kaspersky ostrzega przed trojanami, które otwierają tzw. „tylne drzwi” w systemie operacyjnym umożliwiając hackerom pełny dostęp i kradzież danych osobowych, numerów kart kredytowych i innych poufnych informacji. Rosyjskie przedsiębiorstwo antywirusowe przypomniało o Brazylijskich hackerach, którzy zostali aresztowani za ataki przeprowadzane na użytkowników swojego państwa i kradzież 80 mln. USD.

Źródło informacji: CNET News