Raport Clearswift: Komputery ‚zombie’ coraz większym zagrożeniem

Analitycy Clearswift zwracają szczególną uwagę na dwa problemy. Pierwszy z nich to podszywanie się spamerów pod legalne działania marketingowe. Drugi natomiast, to rosnące zagrożenie wynikające z działania komputerów ‚zombie’. Clearswift opublikował także najnowszy raport Spam Index obrazujący charakter i tematykę niepożądanych wiadomości.

Podczas dyskusji, zorganizowanej we wrześniu w Londynie przez specjalistów Clearswift, przedstawiciele firm i instytucji uznali, że spam jest coraz większym problemem dla działalności marketingowej firm. Spamerzy wprowadzają klientów w błąd poprzez zacieranie różnic pomiędzy legalnymi e-mailami marketingowymi, a wiadomościami zawierającymi fałszywe informacje. W dyskusji brali udział przedstawiciele firm Spamhaus i Direct Marketing Association oraz Departamentu Handlu i Przemysłu.

Według analityków Clearswift coraz większym zagrożeniem są także komputery i serwery ‚zombie’. Maszyny te zainfekowane zostały przez robaka lub konia trojańskiego wyposażonego w funkcję rozsyłania poczty bez wiedzy użytkownika. Stanowią źródło adresów mailowych, pod które może zostać rozesłany spam.

Spam pochodzący z komputerów ‚zombie’ rozpoczyna swoje działanie w momencie odebrania przez użytkownika nieszkodliwie wyglądającej wiadomości i otwarcia załącznika. Zawarty w niej koń trojański w automatyczny i niewidoczny dla użytkownika sposób instaluje się na komputerze. Następnie wysyła wiadomość do spamera informując o nowych otwartych tylnich drzwiach do komputera.

Według wrześniowego raportu Spam Index znacznie wzrosła ilość informacji o treściach medycznych. W sierpniu stanowiły one 37 proc., we wrześniu było to 57.6 proc. ogółu niepożądanych wiadomości. Gwałtownie wzrosła także ilość wiadomości typu ‚scam’, w sierpniu stanowiła ona 1.6 proc, a we wrześniu już 5.6 proc.

Zmalała natomiast ilość spamu o tematyce finansowej i we wrześniu stanowiła 10.8 proc., w sierpniu było to 24.6 proc. Ilość wiadomości zawierających oferty sprzedaży bezpośredniej wynosiła jedynie 5.4 proc., podczas gdy w sierpniu było to 9.4 proc. Spam o treściach pornograficznych stanowił 6.0 proc ogółu, w sierpniu natomiast 8.2 proc. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba spamu namawiającego do udziału w grach hazardowych on-line. We wrześniu spam oferujący m.in. odwiedzanie internetowych kasyn stanowił 0.2 proc. wszystkich niepożądanych wiadomości.

Wyniki „Spam Index” opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe. Raporty te są przesyłane raz w tygodniu do firmy Clearswift przez 20 milionów użytkowników. Co miesiąc Clearswift publikuje wyniki badania „Spam Index” odzwierciedlające charakter i tendencje rozwoju spamu.

Szczegóły dotyczące raportu Spam Index oraz zagrożenia jakie stanowią komputery ‚zombie’ dostępne są na stronie internetowej http://www.clearswift.com.

Źródło informacji: Veracomp