Rośnie liczba podróbek w Internecie

Brytyjskie Biuro Patentowe ostrzega, że przestępcy produkujący podrobione towary, coraz częściej sprzedają je za pośrednictwem Sieci.

W raporcie, którego celem było zbadanie handlu podróbkami na terenie Zjednoczonego Królestwa, czytamy, że Internet stał się najważniejszym miejscem zbytu nielegalnego oprogramowania i filmów. Szczególnie duże obroty tego rodzaju dobrami notowane są na aukcjach internetowych.

Sam Microsoft od sierpnia doprowadził do zamknięcia 35000 aukcji, na których sprzedawano nielegalne programy. Specjaliści oceniają również, że nielegalne kopiowanie muzyki stało się tak powszechne, że na każdej ulicy w każdej z brytyjskich miejscowości mieszka ktoś, kto nielegalnie kopiuje utwory na własny użytek bądź na sprzedaż.

W ciągu ostatniego roku policja zajęła podrobione towary o wartości 1.5 miliona funtów.

Ron Gainsford, szef instytutu zajmującego się standardami handlowymi, powiedział: „Chociaż skupiamy się przede wszystkim na piractwie muzycznym i software’owym, zauważamy również olbrzymi wzrost liczby innych podróbek. Musimy przekonać ludzi, że nie powinni kupować sfałszowanych towarów”.

Źródło: Arcabit