SCO nie daje za wygraną

Nic nie wskazuje na to aby SCO dało za wygraną w batalii prawnej z IBM. Jak się okazuje od początku roku firma SCO zawarła już umowy licencyjne związane z prawami do systemu Unix na kwotę 13,5 mln USD, przez co raczej nie zabraknie środków na prowadzenie „wojny” z IBM.

Co ciekawsze dopiero w tym tygodniu wyszło na jaw, że w lutym br. posiadaną licencje na Unix rozszerzył także Sun Microsystems. Sun posiada prawa do kodu Unix System V od 1994 roku Umowa jaką koncern zawarł na początku br. dotyczy głównie wykorzystania rozwiązań objętych prawami SCO w sterownikach komuniakcyjnych dla systemu Solaris. SCO, jak donosi serwis CNET, w ramach porozumienia zaoferowała Sun’owi możliwość zakupu cześci akcji. Przedstawiciele Sun Microsystems odmówili komentarza w tej sprawie.

Na rynku pojawiły się ostatnio spekulacje, że Sun może dążyć do przejęcia któregoś z dostawców rozwiazań open source. Brytyjska firma analityczna Bloor Research twierdzi, że zakup np. Red Hat czy SuSE byłby dla Suna naturalną drogą rozwoju i budowy rynkowej przeciwwagi dla środowiska Wintel. Bloor Research widzi także rysujące się przed koncernem perspektywy na rynku oprogramowania biurowego, przytaczając statystyki populrności pakietu Star Office/Open Office. Oprogramowanie to zdobyło ok. 30% udział w rynku niemieckim.