Sprzedaż inteligentnych telefonów wzrosła trzykrotnie

Z analizy przeprowadzonej przez firmę Canalys wynika, że w porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż smartphone’ów oraz handheldów Wi-Fi na rynku europejskim zwiększyła się o 170%. Wzrost ten jest napędzany przez powiększające się grono użytkowników inteligentnych telefonów, a także zapotrzebowaniem świata biznesu na mobilną pocztę elektroniczną.

Analityk firmy Canalys, Rachel Lashford podał, że w pierwszej połowie 2005r. sprzedaż smartphone’ów i handheldów Wi-Fi firmy RIM – producenta sprzętu BlackBerry – wzrosła w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki o 130%. Jego zdaniem, pomyślna koniunktura winna zadowalać firmę RIM, niemniej jednocześnie przestrzega przed rosnącą konkurencją ze strony innych graczy na rynku. Rywalizacja może nabrać nowego wymiaru głównie za sprawą firm Nokia i Microsoft, które zaprezentowały ostatnio swoje produkty – Nokia Business Center oraz Windows Mobile 5.0 Messaging and Security Feature Pack.

Światowa sprzedaż handheldów – bez możliwości połączenia z siecią – spada rocznie o ok. 10%. Trend ten jednak wydaje się nie dotyczyć Europy, gdzie sprzedaży tych urządzeń wzrosła o 21%, głównie za sprawą coraz większej popularności systemów nawigacji samochodowej, które używają handheldów jako interfejsu do komunikacji z użytkownikiem.

Źródło: Vnunet