Starcie Microsoft kontra Komisja Europejska

Trwają przesłuchania Komisji Europejskiej w sprawie zarzutów dotyczących monopolistycznej działalności koncernu Microsoft. Niestety obrady odbywają się przy drzwiach zamkniętych.

Zdaniem Komisji Europejskiej Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania serwerów oraz odtwarzaczy multimedialnych. Tym samym Microsoft zyskuje przewagę nad konkurentami w dziedzinie produktów multimedialnych: Real Player czy Quicktime Apple’a. Jeśli Komisja Europejska uzna, iż Microsoft jest winien nadużywania swojej pozycji to koncernowi grozi olbrzymia grzywna w wysokości 3 miliardów dolarów.

Microsoft wystosował list do Komisji Europejskiej, w którym stwierdza: „przedstawiliśmy dowody na to, że użytkownicy mają na rynku szeroki wybór w dziedzinie oprogramowania do serwerów i odtwarzaczy multimedialnych.”

Komisja Europejska sugerowała, by Microsoft oferował wersję programu Windows bez odtwarzaczy multimedialnych lub w ramach pakietu Windows proponował odtwarzacze firm konkurencyjnych.

Komisja Europejska już od 1998 zajmuje się zarzutami w sprawie monopolistycznych praktyk koncernu Microsoft. Przesłuchania w sprawie Microsoft zakończą się w piątek, jednak, jak się oczekuje, ostateczna decyzja Komisji Europejskiej zapadnie dopiero w marcu.