Telewizja przez komórkę

Dzięki publicznej telewizji NRK, użytkownicy telefonów komórkowych w Norwegii mogą teraz oglądać przekaz TV na żywo. Użytkownicy komórek będą mogli także – poza przekazami na żywo – wybrać bardziej wyspecjalizowane usługi, jak np. najświeższe dzienniki czy magazyn motoryzacyjny.

[OBRAZ]Wraz ze wzrostem popularności tego typu usług telewizja NRK chce poszerzać stopniowo gamę oferowanych programów. Na razie jednak NRK testuje, czy konsumenci w ogóle będą chcieli oglądać telewizję przy użyciu telefonów komórkowych.

Odzew ze strony zainteresowanych był jednak do tej pory zadowalający. „W ciągu pierwszych ośmiu godzin od uruchomienia serwisu ściągnięto 2000 klipów” – mówi Bjarne Andre Myklebust, rzecznik NRK.

Jego zdaniem usługa ta stanie się coraz bardziej popularna, jako że telefony z możliwością odtwarzania nagrań wideo stają się coraz powszechniejsze. „Korzystanie z tych usług rośnie. Sieci komórkowe są coraz szybsze i lepsze; już w przyszłym roku 80% aparatów komórkowych będzie posiadało odtwarzacz multimedialny” – mówił.

Technologię umożliwiającą transmisję opracowała norweska firma RubberDuck Media Lab. W tej chwili NRK oferuje usługę za darmo, jednak od jesieni planuje pobieranie opłat za niektóre klipy. Użytkownicy muszą płacić jednak za przesyłanie obrazu – w zależności od sieci cena ta wynosi od 30 do 50 euro.

Źródło: BBC