Uproszczone bezpieczeństwo WiFi

Firma Linksys zaprezentowała swoje pierwsze urządzenia sieciowe wyposażone w technologię SecureEasySetup (SES), umożliwiającą użytkownikowi ustanowienie bezpiecznego połączenia sieciowego poprzez przyciśnięcie zaledwie jednego przycisku.

Nowe rozwiązanie dobiera odpowiednie ustawienia standardu WiFi Protected Access (WPA), który zapewnia szyfrowanie całej transmisji pomiędzy routerem i komputerem użytkownika.

Ponadto SES automatycznie konfiguruje identyfikatory sieciowe SSID. Technologia wymaga zainstalowania na komputerze specjalnego oprogramowania, które jest dostępne dla systemów operacyjnych Windows 2000/XP.

Dotychczas, w celu ustanowienia bezpiecznego połączenia użytkownik musiał ręcznie wprowadzać klucz konfigurujący szyfrowanie WPA oraz identyfikator SSID.

Często dla niedoświadczonego użytkownika okazywało się to zadaniem ponad siły, w wyniku czego łącze pozostawało niezabezpieczone.

W takich przypadkach haker miał możliwość łatwego przechwycenia bezprzewodowej transmisji i uzyskania nieuprawnionego dostępu do sieci.

„Z reguły instalacja sieci bezprzewodowej z ustawieniem parametrów bezpieczeństwa była zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Mamy nadzieję, że technologie takie jak SecureEasySetup przyjmą się dobrze na rynku i staną się standardem stosowanym przez wszystkich producentów sprzętu WiFi, tak aby można było bezproblemowo podłączyć do sieci urządzenie dowolnego producenta” – powiedział Malachy Moynihan, wiceprezes ds. marketingu Linksys.

Technologia SES została opracowana przez konsorcjum firm IT i została skierowana do IEEE w celu uzyskania oficjalnego statusu standardu WiFi.

Oprócz Linksys, technologię wspierają także HP, Broadcom i Buffalo. Jako rozwiązanie o otwartym standardzie, SES jest dostępna dla każdego producenta sprzętu bez konieczności uiszczania opłat licencyjnych.

Przedstawiciel Linksys powiedział, że IEEE powinna podjąć decyzję odnośnie nowej technologii w przeciągu roku.

Źródło: Vnunet