Użytkownicy neostrady+ celem hackerów

Eksperci ds. bezpieczeństwa sieciowego ostrzegają użytkowników łącz szerokopasmowych przed zwiększoną ilością ataków ze strony wirusów, trojanów czy hakerów z racji ich permanentnego dostępu do sieci. Użytkownicy łącz typu ADSL (np. Neostrada +) są również narażeni na powyższe ataki – czytamy w raporcie firmy Panda Software.

Zwykle hackerzy wykradają hasła z maszyn z szerokopasmowym dostępem do sieci a następnie wykorzystują je do ataków (zazwyczaj typu DoS) na inne hosty. Również wirusy mają nieco ułatwiony dostęp do PC, szczególnie poprzez standardowo otwarte porty (zobacz: spis portów).

Użytkownicy tzw. „szybkich łącz” już z samej definicji pozostają dłużej on-line od internautów korzystających z połączeń typu dial-up, zazwyczaj via modemy 56k, przez co są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju ataki – ostrzega Panda.

„Wyobraź sobie zainfekowanego PC podłączonego do sieci przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu i szkody, jakie może spowodować atakując niezabezpieczone maszyny” – mówi Mark Pride, menadżer techniczny w Panda Software.

Firmy z branży AV jednogłośnie apelują, aby regularnie aktualizować bazy wirusów dla używanego programu anty-wirusowego oraz zainstalować program typu firewall sprawdzający cały ruch wchodzący i wychodzący z naszego komputera.

Źródło informacji: web-user.co.uk

Zobacz również:

Lista portów trojanów

Dział Firewalls

Dział Wirusy
www.messagelabs.co.uk

www.pspolska.pl
Podziękowania dla IceMan’a za podesłanie informacji.