VII Festiwal Nauki w NASK

Czy jest możliwe monitorowanie osób chorych na serce przez 24 godziny i przesyłanie danych EKG z dowolnego miejsca – w tym z domu pacjenta – do odpowiedzialnego lekarza prowadzącego? Odpowiedzi na to i na inne pytania związane z problematyką Internetu i jego wykorzystania w różnych dziedzinach życia, będzie można usłyszeć podczas Festiwalu Nauki w NASK 20 i 27 września, przy ul. Wąwozowej 18.

W dniach 19 – 28 września 2003 odbędzie się w Warszawie VII Festiwal Nauki. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1997 roku, dzięki Porozumieniu podpisanemu w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Od początku swojego istnienia impreza gromadzi polskie środowisko naukowe, dzięki któremu Warszawa, na dziewięć festiwalowych dni, staje się naukową stolicą Europy.

„Stoimy przed trudnym wyzwaniem – jak spowodować, by w jednoczącej się Europie być równorzędnym, a nie robotnikiem bądź technikiem odtwarzającym cudze pomysły. Festiwal Nauki to wkład środowiska naukowego w myślenie o Polsce. Od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia społeczeństwa zależeć będzie, czy będziemy rozumieli świat i umieli w nim działać” – mówią organizatorzy wydarzenia.

Dzień 20 września, dzięki staraniom i pod patronatem Ministra Nauki i Informatyzacji Michała Kleibera został ustanowiony ogólnopolskim Dniem Nauki – Polska 2003. Tego też dnia odbędzie się pierwsze spotkanie naukowe w NASK. Od 9.00 do 11.00 będzie można uczestniczyć w bardzo ciekawej prelekcji dotyczącej telemedycyny. Wykład połączony będzie z pokazem „na żywo” systemów telemedycznych, wykorzystywanych w pracy klinicznej, a specjaliści z Instytutu Kardiologii odpowiadać będą na pytania związane z problematyką konsultacji medycznych za pośrednictwem Internetu.

Od 12.00 będzie można dowiedzieć się wszystkiego o rejestrowaniu domen ze znakami narodowymi. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z prezentacją, przedstawioną na Krajowym Sympozjum Telekomunikacji 2003, która została wyróżniona jako najlepsze seminarium firmowe. Autorzy wykładu obiecują wiele atrakcji i serdecznie zapraszają nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych miłośników Internetu.

Ostatnią propozycją tego dnia będzie wykład, podczas którego poznamy biometryczne metody weryfikacji tożsamości, coraz częściej stosowane do kontroli dostępu do bankomatów, telefonów komórkowych, czy też zakupów za pomocą kart płatniczych.

Drugie spotkanie w NASK będzie miało miejsce 27 września. Na ten wykład powinni się wybrać wszyscy zainteresowani bezpieczeństwem w sieci i socjotechniką – ukrytymi zagrożeniami, z którymi często spotykają się Internauci. Wykład kończący Festiwal Nauki w NASK poświęcony będzie dylematom wyceny usług internetowych – czyli konsekwencjom stosowania określonych opłat w rozpowszechnianiu usług telekomunikacyjnych.

Wstęp na wszystkie prelekcje jest bezpłatny – więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu.