Wirusowy prekursor – z komórki na PC

Wczoraj został odkryty nowy wirus dedykowany dla telefonów z systemem Symbian, który po zainfekowaniu komórki jest w stanie przenosić się na komputery PC. Jest to pierwszy tego rodzaju wirus.

Cardtrap.A jest wirusem, który infekuje telefony komórkowe z systemem operacyjnym Symbian. Jeżeli telefon zostanie już zainfekowany, może dojść także do infekcji naszego komputera – wszystko za sprawą karty pamięci z naszego telefonu.

Chociaż całe zagrożenie zostało oznaczone jako low-level (infekcja komputera wymaga naszej ingerencji), to analitycy ostrzegają, iż wirus ten może być prekursorem innych, groźniejszych wirusów, które działają i rozprzestrzeniają się zarówno poprzez telefony komórkowe jak i komputery osobiste.

Windows XP wydaje się być bezpiecznym. System ten nie jest infekowany.

Po zainfekowaniu telefonu, Cardtrap.A kopiuje do karty pamięci telefonu 2 inne wirusy: Win32/Padobot.Z oraz Win32/Rays. Kiedy karta ta znajdzie się w komputerze, Padabot.Z będzie starał się automatycznie uruchomić poprzez plik autorun.inf. Z kolei robak Ray stworzy na Windowsowym pulpicie ofiary specjalnie spreparowany folder. Po jego otwarciu nastąpi infekcja systemu.

Obydwa wirusy starają się uzyskać prawa Administratora na zainfekowanym komputerze.
Źródło: ZDNet Asia
Anty-wirus dla telefonów komórkowych
Creative MP3 Players dostarczone wraz z wirusem
Wirusy: ochrona typu „zero day” najważniejsza