Witryny internetowe z komórki?

Badacze z laboratorium Microsoftu w angielskim Cambridge, pracują nad kartą do telefonów komórkowych (tzw. smart card) z wbudowanym miniaturowym serwerem WWW. Urządzenie bazujące na platformie MS Smart Card nazwano WebCamSIM. Obecnie udostępnia ono przez internet informacje tekstowe, wykorzystując do tego bramkę tłumaczącą komunikaty SMS na pakiety internetowe i z powrotem.

Jak informują autorzy urządzenia, nie zawiera ono specjalnych zabezpieczeń, polegając na szyfrowaniu stosowanym w sieciach telefonicznych. Pierwszym z proponowanych zastosowań serwera jest wykorzystanie go do autoryzacji płatności przez Internet. Użytkownik, po wpisaniu odpowiedniego hasła mógłby przesyłać przechowywany przez serwer specjalny klucz, umożliwiający przelanie pieniędzy na wskazane konto.

Do programowania mini-serwera wykorzystuje się standardowe narzędzia platformy MS Smart Card. Jego twórcy twierdzą, że w przyszłości mógłby on przechowywać również zwykłe strony WWW, zawierające grafikę i inne dodatki. Może nawet osobistą witrynę użytkownika telefonu?