Zdublowane ataki

Przedstawiciele 50% firm zbadanych przez dziennikarzy magazynu Information Security przyznali, że w ciągu ubiegłego roku ich serwery padły ofiarą „internetowego ataku” (czyli np. próby włamania przez hakera lub DoS).Prawie wszystkie firmy (ponad 90%) musiały zaś w tym czasie zmagać się z wirusami.

Z raportu Information Security wynika, że w bieżącym roku liczba napadów internetowych podwoiła się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Raport stworzono na podstawie ankiet, wypełnionych przez przedstawicieli ponad 2,5 tys. amerykańskich firm. Wynika z niego, że najczęstszymi zagrożeniami, z którymi musieli zmagać się w ubiegłym roku administratorzy sieci komputerowych amerykańskich firm, były: wirusy oraz robaki komputerowe, próby nie autoryzowanego dostępu do ważnych dokumentów oraz ataki wykorzystujące luki w powszechnie wykorzystywanym oprogramowaniu (np. ataki typu DoS).

Autorzy raportu odnotowali również „wzrost świadomości zagrożenia” w amerykańskich firmach – w ponad 50% z nich planowane jest znaczne zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo komputerowe w roku budżetowym 2001/2002.

autor: Daniel Cieślak