Zotob.A uderza w CNN i The New York Times

Niedawno pisaliśmy o pojawieniu się groźnego wirusa Zotob.A, który infekuje systemy Windows poprzez wykrytą lukę w Microsoft Plug&Play. Jak się okazuje, wirus ten sprawia coraz więcej problemów.

Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, tworząc całe sieci komputerów zombi. Najgroźniej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Chinach.

Wirus dostał się między innymi na serwery CNN, The New York Times oraz wiele innych.

Atak ten jest idealnym przykładem na to, iż patchowanie systemu nie jest żadnym wyjściem – patche pojawiają się zbyt późno i są tylko i wyłącznie lekarstwem doraźnym.

Należy zatem myśleć o rozwiązaniach, które działają w tle i są bierne. Tylko dzięki nim jesteśmy nawet w stanie powstrzymać nowe wirusy, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Firma Symantec wypuściła narzędzie automatycznie usuwające wirusa z naszego komputera. Jest ono dostępne do pobrania tutaj.

Z kolei firma Trend Micro oznajmiła, iż wirus Zotob.A jest wirusem nowej generacji – bardzo niebezpiecznym i rozprzestrzeniającym się zaskakująco szybko. Ich zdaniem, jest to początek nowej (kolejnej) ery w strategii działania wirusów.
Źródło: Symantec, InformationWeek
Zobacz również: Zotob.A atakuje