Atak cybernetyczny

Jak podaje magazyn Los Angeles Times, armia chińska prowadzi przygotowania do zmasowanego ataku cybernetycznego na Stany Zjednoczone. Gazeta powołuje się na poufny raport CIA, z którego wynika, że Chińczycy mieliby poprzez ataki hackerskie opóźniać reakcję militarną USA w razie konfliktu o Tajwan.

Analitycy i agenci z CIA prezentują swój pogląd, że władze w Pekinie zarządziły wzmożone prace nad „cyberbronią”: celem ataków miałyby być m.in. systemy wojskowe USA, połączone z Internetem. W ten sposób Chińczycy chcieliby sparaliżować lub podsłuchiwać wojskowe środki łączności przeciwnika. Amerykanie sądzą jednak, że Chińczycy nie dysponują jeszcze odpowiednim potencjałem i są w stanie wyrządzić zaledwie tyle szkód, co sprawny, ale pojedynczy hacker.

Oczywiście Chiny stanowczo odrzucają tezy USA, twierdząc, że przygotowują się jedynie do obrony własnych systemów informatycznych. Zatem po czyjej stronie tkwi prawda? Tego jeszcze nie wiemy. Warto jednak pamiętać, że po 11 września agencje wywiadowcze USA raz po raz ogłaszają jakieś nowe zagrożenie, ale nigdy dotąd te rewelacje nie znalazły potwierdzenia w faktach.