Autorzy wirusów szukają zysków finansowych

Według informacji podanych przez Symantec celem ponad połowy zagrożeń internetowych jest zysk finansowy. W 54 procentach analizowanego kodu pomiędzy lipcem a grudniem 2004, wykryto procedury prowadzące do kradzieży poufnych informacji z systemu ofiary.Wyniki badań wskazują na 36 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2003.

Oliver Friedrichs z Symantec poinformował iż widać wyraźną tendencję gdzie twórcy „złośliwego” oprogramowania nie szukają sławy a wyłącznie zysku finansowego. Systemy informatyczne narażone są na stale rosnące ataki koni trojańskich, robaków i wirusów, które są wykorzystywane do kradzieży m.in. numeru rachunku bankowego.

Do nowych trendów roku 2004 w pierwszej kolejności należy zaliczyć masowy wzrost e-maili typu phishing i scam. Ich celem było wyłudzenie poufnych danych od użytkowników.

Pod koniec grudnia Symantec blokował średnio ponad 33 mln. ataków typu phishing tygodniowo. W środku lipca, zaś średnio było blokowane 9 mln. ataków phishing tygodniowo. Friedrichs dodał iż główny nacisk na tworzenie nowych technologii jest kładziony na walkę z phishingiem.

Wpływ na wyniki badań miał zapewne wzrost ilości wykrytych luk w oprogramowaniu sieciowym, który stanowił 48 procent całości wykrytych luk pomiędzy lipcem a grudniem. W pierwszych sześciu miesiącach 2004 roku zarejestrowano iż 39 procent wykrytych błędów stanowiły błędy w oprogramowaniu sieciowym.

Źródło informacji: CNET News