Azjatycki spam – efektywny

Wyniki badań spamu przedstawione w ostatnim raporcie firmy Clearswift „Spam Index sierpień 2004” mogą wskazywać na wysoką skuteczność spamu rozsyłanego na terytorium Azji. Może to oznaczać, że coraz więcej niechcianych e-maili jest obecnie rozsyłanych z krajów Dalekiego Wschodu, a spamerzy przygotowują specjalne, zlokalizowane oferty skierowane na tamte rynki.

„Po raz pierwszy zauważyliśmy ten nowy rodzaj spamu w czerwcu, ale w ostatnich kilku dniach sierpnia zaczął się on rozprzestrzeniać niezwykle szybko” – powiedział Alyn Hockey, dyrektor ds. badań w Clearswift – „Z ilości śladowych e-maile orientalne wzrosły w sierpniu do 5 proc. ogółu wszystkich niechcianych wiadomości.”

Spam wykorzystujący czcionki w formacie dalekowschodnim jest efektywny, ponieważ większość filtrów antyspamowych dostępnych na rynku nie została jeszcze przystosowana do analizy treści zapisanej w językach Dalekiego Wschodu.

Najnowszy „Spam Index” potwierdza dominującą ilość spamu o tematyce finansowej (24,6 proc.) i farmaceutycznej (37 proc.). W sierpniu ilość niechcianych wiadomości zawierających oferty sprzedaży bezpośredniej wyniosła 9,4 proc., a e-maili o treściach pornograficznych 8,2 proc. Liczba wiadomości typu scam osiągnęła poziom 1,6 proc. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba spamu namawiającego do udziału w grach hazardowych on-line. W sierpniu spam proponujący m.in. odwiedzanie internetowych kasyn stanowił 0.2 proc. wszystkich niepożądanych wiadomości. Ilość spamu nie podlegającego żadnym kategoriom tematycznym wyniosła 19 proc.

Według analityków z firmy Clearswift sierpień został zdominowany przez ataki wirusów z rodziny Netsky. Ich działanie stanowiło łącznie 67 proc. ogółu aktywności wirusów w internecie.

Wyniki „Spam Index” opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe. Raporty te są przesyłane raz w tygodniu do firmy Clearswift przez 20 milionów użytkowników. Co miesiąc Clearswift publikuje wyniki badania „Spam Index” odzwierciedlające charakter i tendencje rozwoju spamu. Statystyka wirusów została opracowana na podstawie danych gromadzonych przy użyciu e-Sweeper, rozwiązania Clearswift do zarządzania bezpieczeństwem komunikacji e-mail.

Szczegóły dostępne są na tej stronie.