Biblioteka Brytyjska stawia na wydawnictwa elektroniczne

Do roku 2020 przeszło połowa materiałów naukowych zgromadzonych w Bibliotece Brytyjskiej będzie dostępna w postaci elektronicznej. Formę cyfrową ma posiadać aż 90% nowych publikacji.

Co ciekawe, według szacunków zaledwie połowa nowych prac będzie dostępna w formie drukowanej.

Najbliższe 3 lata Biblioteka Brytyjska poświęci na rozwój infrastruktury umożliwiającej gromadzenie, zarządzanie, ochronę i udostępnianie materiałów elektronicznych.

Kolekcja obejmie zarówno nowe publikacje, stworzone w formie cyfrowej, jak i historyczne, zdigitalizowane materiały, począwszy od dzieł Szekspira, po kopie XIX-wiecznej prasy.

Władze biblioteki chcą też wykonywać kopie wybranych stron WWW, w tym także prywatnych blogów.

Będzie to tym łatwiejsze, że dokonana w roku 2003 nowelizacja ustawy rozszerzyła przysługujące Bibliotece Brytyjskiej prawo do kopiowania każdej książki i periodyku wydawanego w Zjednoczonym Królestwie także na wydawnictwa elektroniczne.

Zbiór witryn internetowych ma być uwspółcześnionym odpowiednikiem nietypowej, ale ogromnie wartościowej części katalogu Biblioteki Brytyjskiej, w skład którego wchodzą m.in. etykietki z puszek żywnościowych czy stare bilety teatralne.

Maksimum bezpieczeństwa zbiorów ma zapewnić przechowywanie minimum trzech kopii każdego materiału, w tym jednego na sprzęcie odłączonym od sieci bibliotecznej.

Źródło: BBC