Bill Joy odchodzi z Suna

Szef zespołu naukowego Sun Microsystems Bill Joy opuszcza firmę, którą zakładał dwie dekady wcześniej.

Rezygnując z pracy w firmie 48-letni Joy oświadczył, że w ciągu 21 lat korzystał z możliwości, które dawał mu Sun, ale teraz nadszedł dla niego czas na podjęcie innych wyzwań.

Nazwany przez magazyn „Fortune” „Edisonem internetu” Bill Joy jest legendą przemysłu komputerowego. W 1982 r. wraz ze Scottem McNealy założyli Stanford University Network, w skrócie SUN. Wcześniej na uniwersytecie Berkeley Joy pracował nad tworzeniem wczesnej wersji systemu operacyjnego Unix, który później stał się kręgosłupem technologii internetowej.

Joy stał za każdym osiągnięciem założonej przez siebie firmy. Uważany był za papieża oprogramowania otwartego (open source), które dzięki udostępnieniu kodu może być wciąż doskonalone przez zespoły programistów-ochotników. Joy współtworzył system oprogramowania Java (wykorzystywany szeroko m.in. w internecie, telefonach komórkowych, palmtopach) oraz architekturę procesora Sparc. Pomagał również w tworzeniu systemu operacyjnego Solaris (wywodzi się z Uniksa). Ostatnio był zaangażowany w prace nad oprogramowaniem dla systemów rozproszonych i dla sieci typu peer-to-peer (na takiej zasadzie działają m.in. serwisy wymiany plików typu Napster czy KaZaA). Bill Joy jest autorem 44 patentów i członkiem National Academy of Engineering oraz American Academy of Arts and Sciences.

Źródło: Gazeta Wyborcza