Brak standardu USB 2.0 w Windows XP

Jak informuje firma Microsoft, w najnowszym systemie operacyjnym następnej generacji – Windows XP – nie zaimplementuje obsługi interfejsu USB 2.0. Zamiast tego w oprogramowaniu, które powinno pojawić się na rynku w tym roku, dodana zostanie obsługa zaprojektowanego przez firmę Apple standardu komunikacyjnego IEEE1394, znanego również jako FireWire.

Zarówno USB 2.0 – sukcesor standardu USB 1.1 jak i FireWire służą do podłączania do komputera urządzeń peryferyjnych takich jak np. drukarki, kamery cyfrowe, itp. Cechą charakterystyczną obu standardów jest duża prędkość przesyłu danych. Za pomocą USB 2.0 informacje mogą „wędrować” z prędkością do 480 megabitów na sekundę. W przypadku FireWire wartość ta wynosi 400 mbps. Dla porównania, wersja USB 1.1 pozwalała na komunikację z szybkością 12 mbps.

Wygląda więc na to, iż to właśnie Microsoft stanął po stronie Apple’a, promującego swój własny standard. Po drugiej „stronie barykady” stoją nie lada przeciwnicy promujący USB 2.0. Są to takie firmy jak m.in. Compaq Computer, Hewlett-Packard, Intel i Lucent Technolgies.