chiński szpieg

Chiński biznesmen dostał prawie 4 lata więzienia za szpiegostwo.

ChoSu Bin, chiński biznesmen, został skazany w środę, w amerykańskim Sądzie Rejonowym w Los Angeles, na 46 miesięcy więzienia. Oprócz tego sąd nałożył na niego karę grzywny w wysokości 10 tys. dolarów. Binowi groziło 30 lat więzienia, nim w marcu przyznał się do szpiegostwa.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału Su spiskował z dwójką chińskich wojskowych. W latach 2008-2014 przebywał na terenie Stanów Zjednoczonych przynajmniej dziesięć razy. Bin i jego wspólnicy włamali się do komputerów ważnych firm, które współpracowały z Pentagonem. Wykradli dane, które dotyczyły amerykańskich samolotów bojowych F-22 i F-35, a także wojskowego samolotu bojowego Boeing C-17. Dane te przekazywał chińskim władzom.

Su BIn oświadczył, że przestępstwo popełnił dla osobistych korzyści finansowych. Sam również przetłumaczył skradzione dokumenty z języka angielskiego na chiński.

Jego działania w Chinach przyjęto z szacunkiem, jedno z podstawowych mediów nazwało go bohaterem. Ataki hakerskie kładą cień na stosunki na linii Waszyngton – Pekin. W lipcu 2015 miał miejsce atak hakerski, podczas którego wykradziono poufne dane dotyczące 21,5 mln. osób.

Źródło: cnet.com

Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami sieciowymi, hostingiem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Z Linuksem znam się od kernela 2.4.7. Mam brodę i koszulę w czerwoną kratę, w której nie chodzę.