Cyberprzestrzeń w cenie

Jak donosi serwis BBC, Jon Jacobs (pseudonim Neverdie), jeden z graczy uczestniczących w wirtualnym przedsięwzięciu „Project Entropia”, zdecydował się zakupić za niebagatelną sumę 100 tys. USD stację kosmiczną, istniejącą tylko w… wirtualnej rzeczywistości. Tym samym padł nowy rekord wirtualnych zakupów, w zeszłym roku sprzedano wyspę za – zaledwie – 26,5 tys. USD.

Stacja kosmiczna opisywana jest jako gigantyczny projekt w zdradzieckim, ale bogatym w złoża mineralne Asteroidzie Belt Paradise V, wyposażonym w kopalnie i restrykcyjne prawo podatkowe. W cenę zakupu wliczone były także kompletne centra handlowe, system zarządzania ziemią, dział marketingu oraz prawa do nazwy stacji.

Neverdie to dobrze znana postać w świecie Project Entropia, grze która obecnie może się poszczyć 236 tys. aktywnych kont. Uczestnicy projektu mają możliwość wymiany realnych pieniędzy na PED (Project Entropia Dollars), czyli waluty obowiązującej w wirtualnym świecie Entropii. Przelicznik wynosi 1 USD = 10 PED.

„Rekordowa” stacja kosmiczna została wystawiona na sprzedaż na aukcję, z ceną wywoławczą wynoszącą 1PED, jednak okazała się tak atrakcyjną dla graczy, że w ciągu trzech dni cena wzrosła milionkrotnie. Istotne jest to, że Neverdie może wykorzystywać swoją nową posiadłość do celów zarobkowych, m.in. wynajmowania wirtualnych pokojów, czy wirtualnej przestrzeni handlowej. Tak więc może się okazać, że nietypowa inwestycja w rzeczywistości okaże się całkiem dochodowa, bowiem Project Entropia przewiduje także możliwość wymiany wirtualnej waluty na realną gotówkę.

Źródło: BBC
Project Entropia