Cyberprzestrzenna policja

Jak podaje IDG, Komisja Europejska zaproponowała powołanie ponadnarodowej, europejskiej agencji zajmującej się zapewnieniem bezpieczeństwa w Internecie.

„Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (The European Network and Information Security Agency) służyć ma jako centrum doradztwa krajom – członkom Wspólnoty Europejskiej jako centrum doradztwa w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak zagrożenia atakami wirusowymi, czy cyberterroryzm” – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Erkki Liikanen, jeden z europejskich komisarzy zajmujących się kwestiami informatycznymi.

Liikanen dodał, że stale rośnie zagrożenie cyberprzestępczością. „Do niedawna rozpowszechnianie wirusów komputerowych było domeną młodych hakerów, w większości amatorów, jednak po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, znacząco wzrosło ryzyko zmasowanych ataków wirusowych” – mówi przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Zdaniem Komisji Europejskiej, rozwój „mobilnego Internetu”, a w szczególności dostęp do Sieci poprzez telefony komórkowe sprawia, że zagrożenie przestępczością internetową znacząco wzrasta.

Komisja zarezerwowała już ponad 24 mln euro na kolejne pięć lat funkcjonowania agencji. Po przystąpieniu do Wspólnoty w 2004 roku kolejnych dziesięciu członków, w tym Polski, budżet agencji ma zostać powiększony o kolejne 9 mln euro.

Zgodnie z założeniem, agencja ma rozpocząć pracę w styczniu 2004 roku. Niebawem Komisja Europejska podejmie decyzję, w którym z miast Piętnastki agencja znajdzie swoją siedzibę.