Efektywna ochrona przed niechcianymi zdjęciami

HP opatentowało technologię umożliwiającą efektywną ochronę przed niechcianymi zdjęciami. Rozwiązanie opiera się na obwodzie umieszczonym w aparacie, który – po otrzymaniu sygnału ze specjalnego nadajnika – uruchamia algorytm rozmywający kontury postaci na zdjęciu. Oznacza to, że jeśli ktoś nie chce być fotografowany i posiada specjalny „antyfotograficzny” moduł, jego postać będzie na zdjęciach niewidoczna.

Co ciekawe, inne elementy zdjęcia będą wyglądać zupełnie normalnie. Oprócz obwodu w aparacie i modułu dla osób z „foto-alergią”, system obejmuje również specjalne urządzenie monitorujące aktywność fotografów na danym terenie, rejestrując każde wykonane zdjęcie.

Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić, czy technologia HP ma szanse na komercjalizację. Aby była efektywna, standard muszą przyjąć wszyscy producenci aparatów, ponadto niezbędne może być wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. Być może jednak ta oryginalna propozycja umożliwiłaby wyznaczenie „złotego środka” pomiędzy nowymi technologiami a ochroną prywatności. Wobec faktu, że urządzenia pozwalające na wykonywanie zdjęć są coraz mniejsze i pozwalają na łatwe fotografowanie z ukrycia, coraz więcej państw wprowadza restrykcje związane z wnoszeniem aparatów czy telefonów na różne typy obiektów. Radykalne rozwiązanie HP może więc okazać się rozsądnym kompromisem.

Źródło informacji: ZDNet