Elektroniczny podpis pozostaje na papierze

Nowoczesne sposoby prowadzenia biznesu w naszym kraju się nie przyjmują. Pod względem rozwoju e-gospodarki wyprzedziły nas już Bermudy i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wynika z najnowszego rankingu przygotowanego przez „The Economist” i IBM.

– Jedną z głównych przeszkód w rozwoju nowoczesnego biznesu jest problem z wdrażaniem elektronicznego podpisu – mówi Józef Oleński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ustawa o e-podpisie funkcjonuje w Polsce już cztery lata. Niewiele z tego wynika. Certyfikaty na cyfrowy podpis wykupiło dotąd niespełna 10 tys. firm, spośród trzech milionów zarejestrowanych w całym kraju.

Nie powinno to dziwić, bo możliwości korzystania z niego są u nas mocno ograniczone. – Przedsiębiorcy, a także indywidualni użytkownicy Internetu muszą mieć powody, aby stosować to rozwiązanie.

Administracja ich nie stwarza – mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes szczecińskiej Unizeto Technologies, która wydaje certyfikaty e-podpisu.

Przedsiębiorcy liczyli na zmianę sytuacji. Zgodnie z prawem, administracja państwowa miała używać e-podpisu od sierpnia tego roku. Jednak urzędnicy resortu spraw wewnętrznych oraz Ministerstwa Finansów już zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby tę datę przesunąć.

Źródło: Rzeczpospolita