Giełda wymienia informatykę

Po wtorkowej awarii warszawska giełda zaczęła przygotowania do wymiany obsługującego ją systemu informatycznego.

Nowy, który ma powstać kosztem nieprzekraczającym 40 mln zł, ma zacząć działać w połowie przyszłego roku. – Już jesteśmy w trakcie wymiany komputera centralnego. Podstawowy sprzęt nie był wymieniany od początku funkcjonowania systemu informatycznego Warset, który obecnie obsługuje giełdę, a więc od siedmiu lat – powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Maciejewski, członek zarządu GPW. Potwierdził on wczorajsze informacje „Parkietu”.

Wtorkowa ponadtrzygodzinna awaria na giełdzie nie miała wpływu na decyzję o wymianie tzw. platformy sprzętowej, gdyż ta zapadła jeszcze w ubiegłym roku. Giełda już dysponuje nowym, znacznie wydajniejszym komputerem, który pochodzi od tego samego producenta, co poprzedni, od firmy Hewlett-Packard. Obecnie trwają testy tej maszyny.

Awaria dotychczasowego systemu mogła natomiast przyśpieszyć przygotowania do wymiany oprogramowania. Warset został kupiony w wyniku umowy zawartej 9 lat temu ze Stowarzyszeniem Giełd Francuskich (SBF) oraz Euronext-em.

Był odmianą rozwiązań działających wówczas na 18 giełdach różnych krajów – od Paryża po Chicago i Singapur. Koszt inwestycji w Warset, sfinansowanej z zysków giełdy, wyniósł – jak przyznał ówczesny prezes giełdy Wiesław Rozłucki – mniej niż 15 milionów dolarów.

– Obecnie wydamy na nowy system mniej, gdyż koszt nie sięgnie 40 mln zł – przyznał Adam Maciejewski. Ma to być rozwiązanie znaczenie wydajniejsze, umożliwiające obsługę nowych rynków. – Musimy być m.in. przygotowani do obsługi bardzo dużych strumieni zleceń ze strony firm inwestycyjnych – dodał członek zarządu giełdy.

Niższe przewidywane koszty budowy nowego systemu wynikać mają głównie z tego, że giełda zdecydowała się na bardziej uniwersalne technologie – zarówno w przypadku informatycznego systemu operacyjnego, jak i sprzętu. Bezpieczeństwo funkcjonowania systemu to sprawa dużej wagi.

Normą określoną przez Światową Federację Giełd jest dostępność systemu na poziomie 99,5 proc., a system Warset ją spełniał. O jego wymianie na nowy decyduje przede wszystkim konieczność zwiększenia wydajności i dostosowania informatyki do nowych wymagań rynku.

źródło: Rzeczpospolita
zobacz również:
Fakap na GPW