Google poszuka także na dysku

Firma Google pracuje nad aplikacją ułatwiającą wyszukiwanie danych na dysku twardym. Projekt o nazwie „Puffin” (maskonur) ma usprawnić wyszukiwanie informacji na dysku twardym komputera. Google pracuje nad aplikacją od roku i podobno już wkrótce ma ją bezpłatnie udostępnić w Internecie.

Informacja o „maskonurze” to dowód, że rumieńców nabiera rywalizacja między Google a Microsoftem. Wiadomo, że gigant z Redmond chce jeszcze w tym roku zaprezentować własną wyszukiwarkę internetową i odebrać część użytkowników Google. Dlatego firma stojąca za najpopularniejszą wyszukiwarką Internetu kontratakuje i uderza tam, gdzie Microsoft dość ospale wprowadza usprawnienia. Firma Gatesa zapowiedziała wprowadzenie nowego systemu plików WinFS, który ma umożliwić wpisywanie w wyszukiwarce plików pytań w języku naturalnym – np. „Gdzie są zdjęcia z wakacji?”. To rozwiązanie trafi jednak dopiero do systemu operacyjnego Longhorn, który na rynek trafi najwcześniej w roku 2006.

Szczegółowych informacji na temat Puffina jak do tej pory brak, nazwa aplikacji sugeruje jednak, że będzie to wydajne narzędzie. Maskonur to niepozorny ptak, który jest niezwykle efektywnym rybakiem – podczas jednego nurkowania łapie do dzioba kilka rybek, nie połykając ich. Ornitolodzy zaobserwowali maskonury przenoszące w dziobie ponad 60 ryb. Można się domyślać, że aplikacja Google będzie w pewnym stopniu zintegrowana z wyszukiwarką internetową. Zapewne usprawni to poszukiwania, budzi jednak pewne wątpliwości w kwestii poufności danych i działań marketingowych. Reklamy w wyszukiwarkach są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem reklamy internetowej, a pojawienie się Puffina może oznaczać, że banery wylądują także na maszynach odłączonych od Sieci.

Źródło informacji: NY Times