Haker ściga Hakera

To już nie pierwsza tego typu sytuacja, kiedy Haker pomaga złapać innych Hakerów. Otóż FBI zaufało 35-letniemu David Smith, człowiekowi, który w 1999 roku narobił szkód na ponad 80 mln dolarów rozsyłając wirusa Melissa.

Dla przypomnienia, Melissa była jednym z pierwszych szybko rozpowszechniających się wirusów komputerowych za pomocą programu Outlook Express. Od tego czasu, pojawiło się wiele wisusów tego typu, jako przykład podać można rodzinę Klez. Wirus samoistnie rozsyłał się do pierwszych 50 osób z książki adresowej, a jej atak sparaliżował dystrybucję poczty internetowej m.in. w firmie Microsoft, a także w Intelu, Boeingu i w korpusie piechoty morskiej USA.

David Smith został skazany na odsiadkę, a wyrokiem sądu w więzieniu miał spędzić pięć lat oraz zapłacić 250 tysięcy dolarów grzywny. Smith godząc się na współpracę z sądem w czasie śledztwa, otrzymał łagodniejszy wyrok – skazano go na 20 miesięcy więzienia, 100 godzin nieodpłatnej pracy i 5000 dolarów grzywny.

Za pomoc FBI w zidentyfikowaniu kilku ważnych międzynarodowych hakerów (jakich jeszcze nie wiadomo), jego wyrok sądowy został zredukowany do 20 miesięcy więzienia. Jak widać chyba się opłaciło…

Zobacz również:
– Virus sender busted hackers in exchange for a reduced sentence