IBM na szczycie listy superkomputerów

Opublikowana właśnie w internecie lista 500 najszybszych komputerów świata przynosi kilka niespodzianek. Wśród najbardziej wydajnych systemów są maszyny firmy IBM, a także sprzęt oparty na układach Intela. Słabsze wyniki notują superkomputery wyposażone w procesory Itanium.

Najszybszym komputerem w listopadowym rankingu okazał się, podobnie jak to miało miejsce w czerwcu tego roku, system BlueGene/L firmy IBM, pracujący w Lawrence Livermore National Laboratory. Obecna wydajność maszyny wynosi 280,6 Tflopów/s i jest dwukrotnie wyższa, niż w poprzednim badaniu, kiedy to system nie był jeszcze w pełni gotowy. Ale to nie jedyny wynik, jakim może się poszczycić Big Blue, bowiem na drugim miejscu listy także znalazła się maszyna tej firmy, a wśród wszystkich superkomputerów z najnowszej listy aż 43,8% to produkty IBM.

Drugim największym producentem najwydajniejszych komputerów na świecie okazała się firma HP. Na listopadowej liście superkomputerów maszyny tego producenta stanowią 33,8% wszystkich systemów. Spośród wszystkich innych firm oferujących superkomputery, żadna nie przekroczyła już progu 7% udziałów w liście.

Na 500 komputerów ujętych w rankingu aż 333 maszyny wykorzystywały procesory Intela, z kolei chipy Opteron można było znaleźć w 55 systemach.

Źródło: The Register

TOP500