Indyjskie filie Google i Yahoo zagrożone atakami terrorystycznymi

Indyjska Dolina Krzemowa – miasto Bangalore – to jeden z największych parków technologicznych na świecie skupiających firmy high-tech. Indyjska policja ostrzega, że dotarła do planów zamachów terrorystycznych przygotowywanych przez kaszmirskich separatystów, których celem miały być firmy z sektora IT.

W ubiegłą niedziele policja przeprowadziła akcje w wyniku, której zastrzelono trzech mężczyzn a dwóch aresztowano. Władze są zdania, że zatrzymane osoby są członkami Lashkar-e-Toiba – grupy ekstremistów walczących o niepodległość Kaszmiru.

Policja znalazła dokumenty świadczące o tym, że w listopadzie 2004, terroryści odwiedzili Bangalore w celu wynajęcia domu mającego służyć za centrale dowodzenia atakami. Oprócz szczegółowych map biur firm IT znaleziono również 100 kg dynamitu i 10.5 kg innych substancji wybuchowych, 450 detonatorów, trzy karabiny AK-56 oraz telefon satelitarny.

W Bangalore swoją siedzibę mają największe indyjskie firmy z branży nowoczesnych technologii takich jak Infosys czy Wipro. Znajdują się tam również filie developerskie takich firm jak Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, Motorola i Texas Instruments. W ubiegłym roku, w Bangalore, swoje centrale otworzyły również America Online, Google and Yahoo.

Indyjska policja nie podała nazw firm, które miały być celem ataków. Terroryści zwykle atakują jednostki rządowe jednak w przeszłości atakowano już m.in. Giełdę Papierów Wartościowych w Bombaju.

Źródło: cNET / The Register