Informatycy – zawód do regulacji?

Na łamach magazynu internetowego Gazeta.pl opublikowany został ciekawy artykuł opisujący regulację zawodu informtyka który to powinien być dostępny tylko dla ludzi z odpowiednimi uprawnieniami – tak chciałaby Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Wcześniej czy później powstaną zapisy, które skodyfikują tę profesję – zapowiada szef Izby Wacław Iszkowski.

Przepisy samorządowo-korporacyjne, wsparte prawną gwarancją państwa, obwarowują wiele profesji – od lekarzy przez prawników, architektów, a nawet do kominiarzy. Niektórych zawodów w ogóle nie sposób wykonywać, jeśli nie należy się do danej korporacji zawodowej i nie uzyska od niej stosownych uprawnień.

W przypadku informatyków na rynku pracy panuje wolna konkurencja – w tym zawodzie może pracować każdy, o ile znajdzie pracodawcę, który zechce go zatrudnić lub klienta na swoje produkty i usługi. Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT, zrzesza około 180 firm teleinformatycznych i działających na polskim rynku), oznacza to wolnoamerykankę, którą powinno się zmienić. Zdaniem prezesa Izby Wacława Iszkowskiego uregulowanie zawodu informatyka, choć zapewne nastąpi jeszcze nieprędko, jest nieuniknione. „Już najwyższy czas na dyskusję, jak to przeprowadzić, jak taki system miałby wyglądać. Naszą rolą jest inspirowanie takiej dyskusji w środowisku i będziemy to robić” – zapowiada Iszkowski.

Artykuł dostępny jest na naszych stronach oraz na stronach Gazeta.pl.

Źródło: Gazeta.pl