Internet z satelity za 25 euro

Jeden z trójki największych w świecie operatorów satelitarnych zaczyna w Polsce oferować szybki dostęp do Internetu. Liczy głównie na firmy, instytucje i lokalną społeczność.

Eutelsat, dysponujący 23 satelitami – za ich pośrednictwem nadają program m.in. płatne polskie kanały telewizyjne Cyfra+ i Polsat Cyfrowy – chce zapewnić dostęp do Internetu głównie poza dużymi miastami.

– Mamy możliwość obsługi w Polsce kilku tysięcy terminali, które stanowić będą podstawę do tworzenia małych, lokalnych sieci dostępu do szybkiego Internetu – mówił wczoraj w Warszawie Arduino Patacchini, dyrektor ds. multimediów Eutelsatu oraz prezes jego spółki zależnej Skylogic zajmującej się usługami szerokopasmowymi.

W Polsce internetowe usługi Eutelsatu oferowane będą przez lokalnych partnerów (zawarte zostały pierwsze umowy) i wspierane technicznie przez ośrodki we Francji i Włoszech.

– Klientów chcemy zdobywać głównie we wschodniej części kraju, gdzie bardzo słabo rozwinięta jest naziemna infrastruktura teleinformatyczna – zapowiedziała Elisabeth Rumińska, prezes polskiego oddziału Eutelsatu.

Atutem nowej oferty ma być – jej zdaniem – możliwość bardzo szybkiego podłączenia firmy, urzędu czy wsi do Internetu. Miesięczny abonament, jaki płaciłby za szybki Internet abonent, wynosić ma ok. 25 euro.

Nowa oferta nie oznacza przełomu cenowego, gdyż jest porównywalna z cenami za usługi świadczone przy wykorzystaniu innych technologii. Nie konkuruje także bezpośrednio z Neostradą, oferowaną przez TP czy usługami Netii lub Telefonii Dialog. Internet Eutelsatu może natomiast wypełnić białe plamy na internetowej mapie Polski.

Jak dotychczas pod względem liczby łączy szybkiego Internetu – pozwalających na pełne korzystanie z sieci, także z jej zasobów wideo i audio – jesteśmy na drugim miejscu od końca w krajach UE. Ceny za takie łącza należą do najwyższych w Unii, zaś główną ofertą – ponad 70-procentowy udział w rynku – jest Neostrada Telekomunikacji Polskiej.

Autor: Zbigniew Zwierzchowski
Źródło: Rzeczpospolita
http://www.eutelsat.com/polish/index.html