Jak uniknąć nieświadomego przekierowania na fałszywe strony WWW

Podczas nerwowego okresu świątecznego, wielu kupujących korzysta z wygody i szybkości zakupów online. „Jeśli jesteś jednym z nich, upewnij się, że zachowujesz taką samą ostrożność w sieci, jak w zatłoczonym centrum handlowym czy sklepie z upominkami.” – informuje Microsoft. „W przeciwnym wypadku możesz zostać oszukany przez złodziei. Niestety, w tym roku zakupy świąteczne zbiegły się ze wzrostem ilości podrobionych witryn WWW.” – dodaje.

Atak „podszywania” (spoofing attack) polega na umyślnym przekierowaniu użytkownika na niebezpieczną stronę WWW. Poprzez taką stronę hakerzy zazwyczaj starają się nakłonić nieświadomego użytkownika do podjęcia kroków, które zagrażają bezpieczeństwu transakcji lub uzyskać tajne informacje. Ataki stają się coraz bardziej powszednie i są trudniejsze do wykrycia, tak więc wszyscy kupujący powinni być świadomi ewentualnych zagrożeń na odwiedzanych fałszywych stronach WWW.

Hakerzy i autorzy wirusów mogą przyciągnąć Cię do podrobionych witryn WWW, gdzie możesz zostać wmanewrowany w pobranie szkodliwego wirusa lub podanie danych osobistych. Mogą to zrobić poprzez wysłanie do Ciebie listu elektronicznego lub zachęcenie do kliknięcia na link do szkodliwej strony.

W związku z tym Microsoft przygotował kilka porad jak uniknąć nieświadomego przekierowania na fałszywe strony WWW. Osoby zainteresowane odsyłam do materiału o bezpieczeństwie i zakupach online.