Kłopoty Trend Micro

W minioną sobotę Trend Micro – producent oprogramowania antywirusowego, wypuścił kolejne uaktualnienie baz danych dla swoich produktów. Jednakże użytkownicy po jego zainstalowaniu, napotkali nieoczekiwane trudności: ich komputery, albo zupełnie odmówiły pracy, albo pracowały w tak wolnym tempie, że praktycznie przestały reagować na komendy. W rezultacie utrudnionego dostępu praca 4,5 tysiąca komputerów w Japonii, USA i Australii została w znacznym stopniu spowolniona, a w niektórych przypadkach dostęp do sieci lokalnej został zupełnie zablokowany.

Spośród tych, którzy stracili przez błąd w aktualizacji była między innymi japońska spółka kolejowa East Japan Railway, oraz gazety codzienne Asahi i Yomiuri.

Wadliwe uaktualnienie było dostępne na stronie internetowej firmy w sobotę przez około półtorej godziny i zostało pobrane przez 170 tysięcy użytkowników.

Błąd znajdował się w pliku bazy danych znanych programów wirusowych. Po załadowaniu aktualizacji, komputery z pakietem Trend Micro OfficeScan i Trend Micro PC-cillin Internet Security 2005 VirusBuster, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows ХР SP2 przestawały reagować na komendy użytkowników.

Autorzy antywirusa przyznali się, iż niezbyt dokładnie sprawdzili aktualizację przed jej wydaniem. Programiści Trend Micro szybko usunęli błąd i po upływie około trzech godzin od jej wydania, na stronie firmy pojawiła się poprawiona aktualizacja antywirusowych baz danych.

Nieznana jest dokładna liczba poszkodowanych. Nie wykluczone, że firma Trend Micro wypłaci swoim klientom zadośćuczynienie za poniesione szkody. Pomimo tego, że straty materialne z powodu błędu są niewielkie, zdaniem analityków, incydent ten bardzo zaszkodził image firmy, zaliczanej do światowej trójki liderów tego rynku.

Cena akcji tokijskiej firmy w poniedziałek spadła o 4,2% i wyniosła 4100 jeny (,815). Jest to największy spadek od 26 lipca zeszłego roku. Agencja Nomura Securities obniżyła ocenę akcji Trend Micro z „kupować” na „neutralne”, a Standard & Poor’s umieścił je na liście obserwowanych CreditWatch z oceną negatywną.

W ciągu roku, akcje Trend Micro spadły, aż o 25,9%, co spowodowało umieszczenie firmy na drugim miejscu pechowców indeksu Nikkei. Indeks składa się z 225 firm.

Inwestorzy są tym bardziej zaniepokojeni, ponieważ już niedługo ma nastąpić premiera produktu antywirusowego Microsoft, który stanowi bardzo dużą konkurencję dla Trend Micro.

Tymczasem segment ochrony informacji pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się na rynku oprogramowania.

Źródło: http://drweb32.pl