Kluska chce odszkodowania

Do krakowskiego Sądu Okręgowego wpłynął pozew byłego właściciela firmy Optimus Romana Kluski o odszkodowanie i zadośćuczynienie „za niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie”.

Sądecki przedsiębiorca domaga się 1,433 mln zł odszkodowania za straty, które powstały w wyniku jego zatrzymania i zastosowania przez prokuraturę poręczenia majątkowego w wysokości 8 mln zł. Pieniądze te przez ponad 16 miesięcy spoczywały na nieoprocentowanym koncie depozytowym.

Ponadto Kluska domaga się zadośćuczynienia za straty moralne. Nie określił jednak sumy i zaproponował, by to sąd określił jej wysokość. Roman Kluska powiedział, że do złożenia wniosku był „zobowiązany wobec społeczeństwa polskiego. Jestem to winny społeczeństwu polskiemu. Moje działanie jest przestrogą przed stosowaniem tego typu niegodziwości, które dzieją się nie tylko mnie” – stwierdził.

W lipcu 2002 roku prokuratura zarzuciła Romanowi Klusce i innym osobom z kierownictwa firmy Optimus, wyłudzenie od Skarbu Państwa podatku VAT. Sprawa dotyczyła eksportu komputerów (najczęściej do Czech) w latach 1998-1999, które były następnie importowane przez szkoły w ramach kontraktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami celnymi oraz podatkowymi, import komputerów był zwolniony z cła i podatku VAT. Sprzedaż tych samych komputerów w kraju była opodatkowana stawką VAT w wysokości 22 proc.

Zdaniem prokuratury, poprzez organizację fikcyjnego eksportu komputerów, Skarb Państwa poniósł straty w wysokości prawie 10 mln zł. W ramach śledztwa prokuratura zastosowała wobec Romana Kluski poręczenie majątkowe w wysokości 8 mln zł i zabezpieczyła majątek na poczet ewentualnych przyszłych roszczeń w wysokości 30 mln zł.

Tymczasem w listopadzie 2003 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Optimus nie wyłudził VAT. Decyzja ta miała wpływ na stanowisko prokuratury, która pod koniec grudnia ubiegłego roku umorzyła śledztwo wobec niestwierdzenia przestępstwa.

Źródło informacji: BBC

Zobacz również:
– Już zwolniono byłego prezesa Optimusa