Kolejna specyfikacja Bluetooth

Już wkrótce odbędzie się premiera kolejnej wersji specyfikacji technologii bezprzewodowej łączności Bluetooth.

Organizacja zajmująca się standaryzacją technologii krótko-zasięgowych połączeń radiowych – Bluetooth Special Interest Group – poinformowała, że prace nad określeniem specyfikacji następnej generacji łączności Bluetooth, nazwanej Bluetooth Version 1.2, są bliskie ukonczenia.

Specjaliści przewidują, że nowa specyfikacja zapewni kompatybilność w dół z aktualnie stosowaną wersją technologii Bluetooth Version 1.1, a także wprowadzi liczne rozwiązania poprawiające jakość transmisji, m.in. redukcję wzajemnych zakłóceń z WLAN. W związku z tym, że nowa specyfikacja jest już prawie gotowa, niektóre firmy m.in. brytyjskie CSR, czy amerykańskie Zeevo, zapowiedziały wprowadzenie układu LSI wspomagającego Version 1.2.

Choć Bluetooth Special Interest Group wciąż jeszcze nie jest gotowe do oficjalnej prezentacji nowej specyfikacji, to uchyliło już rąbka tajemnicy na temat niektórych funkcji nowej wersji technologii. Przykładowo, będzie ona zawierać funkcję Adaptive Frequency Hopping, która ma obniżyć poziom zakłóceń elektromagnetycznych z urządzeniami WLAN, poprawioną możliwość rozpoznawania sygnału mowy czy funkcję szybkiego rozpoznawania urządzenia.

Równocześnie z zapowiedziami nowej specyfikacji, Texas Instruments i CSR niezależnie poinformowały o planach opracowania urządzenia, umożliwiającego równoczesne korzystanie z technologii Bluetooth i WLAN.

Źródło informacji: AsiaBizTech