Komisja Europejska kontra Microsoft

Unia Europejska wstrzymała sankcje przeciwko Microsoftowi wprowadzone w wyniku postępowania anty-monopolowego Komisji. Decyzja ta jest następstwem odwołania się największego producenta oprogramowania komputerowego w świecie od tej decyzji z początkiem czerwca.

W marcu Komisja wymierzyła Microsoftowi rekordowo wysoką grzywnę w wys. 497 mln euro i dała korporacji 120 dni czasu na ujawnienie tajnych kodów oprogramowania Windows tak, by konkurenci mogli łatwiej opracowywać produkty zdolne do współdziałania z nimi.

Komisja dała też korporacji Billa Gatesa 90 dni na udostępnienie oprogramowania bez odtwarzacza dźwięku i obrazu – Media Player.

Komisja broni decyzji, ponieważ sądzi, że przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku i że interes publiczny przemawia za tym, by już teraz wprowadzić ją w życie bez względu na to, co postanowi sąd. Microsoft nie poczuwa się do złamania zasad wolnej konkurencji i argumentuje, że sankcje zahamują innowację i konkurencje, a także ograniczą zakres wyboru klientów.

Konkurencji Microsoftu tacy, jak RealNetworks skarżą się na to, że Media Player Microsoftu służący do odtwarzania dźwięku i obrazu jest wmontowany w system operacyjny Windows, co eliminuje konkurencję.

Źródło: BBC