Komisja Europejska: Minął termin wyznaczony Microsoftowi

W nocy z wtorku na środę skończył się czas, jaki Komisja Europejska dała Microsoftowi na pełne dostosowanie się do jej decyzji antymonopolowej z zeszłego roku Europa kontra Microsoft.

Bruksela uznała wówczas, że Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania dla pecetów. Komisja Europejska nałożyła gigantyczną grzywnę (497 mln euro) i nakazała koncernowi, by podzielił się (odpłatnie) częścią swojego know-how z konkurencją.

Upłynęło kilkanaście miesięcy i okazało się, że Microsoft nie potrafi lub nie chce dogadać się w tej kwestii z twórcami oprogramowania „open source”, w tym popularnego Linuksa. Żadnych technologii im nie przekazał.

Zniecierpliwiona Komisja dała amerykańskiej firmie czas do końca maja. Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes przestrzegła, że jeśli do 1 czerwca Microsoft nie zmieni taktyki, nastąpi „koniec gry”.

Rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd stwierdził, że ostateczne propozycje ze strony Microsoftu mogą pojawić się choćby o północy. I że Komisja Europejska będzie potrzebowała czasu przynajmniej do końca lipca, by ofertę Microsoftu przeanalizować.

Autor: nik
Źródło: Gazeta.pl