Kontrola komputera za pomocą myśli

Zespół amerykańskich naukowców opracował metodę kontrolowania komputera za pomocą fal mózgowych. Czwórkę ochotników poddano eksperymentowi, polegającemu na kontrolowaniu komputerowego znacznika, za pośrednictwem 64 elektrod umieszczonych w specjalnym nakryciu głowy.

Dwójka ochotników była częściowo sparaliżowana i poruszała się na wózkach inwalidzkich.

Poprzednie tego typu badania przeprowadzono na małpach, którym elektrody wszczepiono w mózgi.

„Wyniki badań pokazują, że ludzie mogą nauczyć się szybko i dokładnie kontrolować ruchy kursora w dwóch płaszczyznach, za pomocą fal mózgowych przekazywanych do komputera” – twierdzą Jonathan Wolpaw i Dennis McFarlane, badacze z zespołu utworzonego przy Departamencie Zdrowia stanu Nowy Jork oraz Stanowego Uniwersytetu w Albany.

Zdaniem naukowców, przeprowadzone badania są kolejnym krokiem w kierunku kontrolowania przez ludzi wózków inwalidzkich i innych urządzeń elektronicznych za pomocą myśli.

Czwórkę badanych posadzono przed dużym ekranem, zakładając im jedynie na głowy specjalne kaski. Podczas pracy mózgu są emitowane elektryczne sygnały, odczytywane przez czujniki umieszczone w nakryciu głowy. Zapis fal mózgowych jest następnie „tłumaczony” na sygnały dla komputera.

Taka aktywność mózgu nie wymaga użycia nerwów, ani mięśni, co jest szczególnie ważne w przypadku osób sparaliżowanych.

„Najważniejszy wniosek jaki płynie z tych badań, pozwala przypuszczać, że metoda sterowania urządzeniami za pomocą myśli, mogłaby znaleźć zastosowanie do sterowania ramieniem robota przy operacjach chirurgiczny, do kierowania wózkiem inwalidzkim wyposażonym w silnik, albo w neurologii”-twierdzi jeden z naukowców.

Przypadek czterech badanych ochotników pokazuje też, że z każą kolejną próbą, badanym szło lepiej kontrolowanie aktywności własnego mózgu. Zwrócono jednak uwagę, że dwójka ochotników, która była częściowo sparaliżowana, sprawiała się lepiej od dwójki całkowicie zdrowej. Zdaniem naukowców, ich mózgi albo lepiej adaptowały się do nowych okoliczności, albo też ochotnicy mieli lepszą motywację.

Nie po raz pierwszy naukowcy podjęli podobne eksperymenty nad kontrolą za pomoca myśli. Inne zespoły pracują wykorzystując do tego ruchy gałki ocznej lub inne sposoby przekazywania poleceń komputerowi.

Źródło informacji: BBC