Linux liderem wzrostu

Z najnowszej analizy Gartnera wynika, że zdecydowanym liderem na rynku systemów operacyjnych – i to zarówno pod względem ilości instalacji jak i wielkości generowanych dochodów – jest Linux.

Jeżeli chodzi o przychody ze sprzedaży Linuksa to w ciągu ostatniego roku wzrosły one o 55,7%. Natomiast liczba sprzedanych licencji wzrosła o 45,2%. Ale i tak największą obecnością na rynku może się poszczycić produkt Microsoftu. Windowsy poprawiły swój wynik w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o dwa punkty procentowe, stanowiąc obecnie 36,5% rynku. Unix oraz pozostałe systemy zanotowały niewielkie spadki w przychodach, sięgające od 3,6 do 5,8 proc.

Z kolei w segmencie serwerów zdecydowanie przewodzą systemy x86. Największy wzrost dochodów ze sprzedaży serwerów zanotował IBM, choć pod względem udziałów w rynku firma lokuje się dopiero na trzecim miejscu. Jak ocenia Gartner, w trzecim kwartale tego roku globalna sprzedaż serwerów przekroczy poziom 1,6 mln sztuk, co odpowiada wzrostowi o 16,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Źródło informacji: Vnunet