Malezyjski minister promuje piractwo

Datuk S. Subramaniam, pełniący w malezyjskim rządzie funkcję Ministra Handlu Wewnętrznego i Spraw Konsumenckich, zachęca obywateli swojego kraju do bojkotu oryginalnych płyt z muzyką i filmami. Jest to jego zdaniem jedyny sposób, by zmusić wydawców do obniżenia cen.

W kontrowersyjnym wystąpieniu malezyjski minister stwierdził, że wielokrotnie apelował do firm z branży muzycznej i filmowej, aby obniżyły ceny swoich wydawnictw do pułapu akceptowalnego dla przeciętnych obywateli. Wobec braku reakcji, Subramaniam zachęca mieszkańców Malezji do bojkotu oryginalnych produktów. Tym samym minister dał do zrozumienia, że władze będą przymykać oko na wytwórców tańszych, pirackich wersji nagrań.

Subramaniam poddał w wątpliwość argumenty wydawców, tłumaczących wysokość cen ponoszonymi kosztami. Minister powołał się na przykłady płyt VCD z filmami produkcji malezyjskiej, które są sprzedawane w cenie 10 ringgitów (około 10 PLN). Standardowa cena filmu jest jednak trzykrotnie wyższa, dlatego w kraju szerzy się piractwo. Nielegalne kopie filmów można kupić nawet w piekarniach.